top of page
Zdjęcie autoraPismak

Montaż puszek elektrycznych

Jak osadzać puszki elektryczne? Naszym zdaniem jest to całkiem łatwe zadanie niewymagające od wykonawcy dużej wiedzy elektryczno-budowlanej. Artykuł ten szczególnie może się przydać osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z elektryką, a doświadczeni elektrycy sami mogą ocenić, czy nasze rady i wskazówki są pomocne w pracy. W tym artykule zwrócimy uwagę w szczególności na to, jak wygląda montaż puszek podtynkowych w ścianach pełnych oraz pustych.



Puszka ma służyć do montażu osprzętu elektrycznego. Dlatego instalując ją, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które pozwalają uniknąć błędów przy montażu. Dzięki temu w późniejszym czasie bez problemu będzie można zainstalować np. gniazdko czy łącznik.


UWAGA! Poradnik nie tłumaczy, w jaki sposób należy przeciągnąć i zakuć kable w samej ścianie. Na potrzeby tego artykułu wychodzimy z założenia, że kable są już przeciągnięte, a my jedyne musimy obsadzić w ścianie puszkę elektryczną. Nie martwcie się, postaramy się dokładnie opisać to, w jaki sposób zrobić w ścianie odpowiednio dużą wnękę.


Montaż puszki podtynkowej w ścianie pełnej

1. Przygotowanie otworu.

Najpierw wyznaczamy punkty pod puszkę. Następnie wwiercamy odpowiedni otwór. Standardowa średnica zewnętrzna puszki to ok. 60 mm. Dlatego do wykonania tej czynności przydatna jest w zależności od rodzaju ściany: młotowiertarka oraz otwornica o średnicy minimum 65 mm. Jeżeli chcemy zamontować puszki o większych rozmiarach np. podwójne, potrójne lub większe wtedy powielamy ilość otworów.


UWAGA! Średnica puszki może być różna fi 40, a nawet fi 80 dlatego dobierzcie rozmiar otwornicy do swojej puszki. Głębokość wierconego otworu również zależny jest od rodzaju puszki w przypadku płytkiej to 41 mm a głębokiej to 61 mm.


Jeżeli wymiary otworu z puszką się zgadzają, pozostaje nam jedynie oczyścić powstałą wnękę z resztek pozostałości po wierceniu. Dotyczy to głównie wnęk powstałych w cegłach. W przypadku puszek podwójnych lub większych czasami trzeba trochę popracować nad wywierconym otworem, aby puszka była dopasowana idealnie.



2. Jak wygląda osadzenie puszki w ścianie pełnej?

Istnieją różne praktyki dotyczące właśnie tej czynności. Spotkaliśmy się, z tym że instalację elektryczną niektórzy zrzucają na tynkarzy. Pozytywnym aspektem tego rozwiązania jest to, że puszka zostanie zamontowana idealnie zarówno w pionie, jak i poziomie. Niestety minusem może być to, że jeżeli zaoszczędzą oni na grubości materiału (gips, tynk, gładź itp.) szczególnie przy zakrywaniu przewodów elektrycznych po pewnym okresie użytkowania instalacji w lokalu zaczną być widoczne linie odzwierciedlające miejsca, gdzie położono kable. Odbarwienie będzie wracało pomimo odmalowania. Co może wiązać się z reklamacją naszej pracy.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA: Warto pamiętać, że minimalna grubość tynku, która musi być na przewodach to najlepiej około 8 mm. Więcej można dowiedzieć się z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, § 187. (106). Zgodnie z tym rozporządzeniem, punkt 1, „wszystkie przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku”. W punkcie 2 tego rozporządzenia można znaleźć informacje, dotyczące tego, że dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.


W przypadku gdy sami osadzamy puszkę, trzeba zacząć od przygotowania odpowiedniego rodzaju zaprawy klejącej oraz narzędzia tj. szpachelkę, poziomnicę itp. Co prawda przyjęło się, że puszki montowane są przy użyciu gipsu budowlanego. Gips ten jest zaprawą szybkowiążącą, dlatego na początku — gdy jeszcze nie ma się wprawy, można używać zapraw, które mają wydłużony czas zasychania np. gipsów szpachlowych. Dzięki temu będziemy mogli idealne ustawić i wypoziomować puszkę (nie zapomnij o około 8 mm tynku, który ma pokrywać przewód elektryczny).



3. Jakie błędy można popełnić przy montażu?

Podstawowe błędy to:

  • Puszki pojedyncze — jednym z podstawowych błędów jest niewypoziomowanie puszki.

  • Puszki łączone szeregowo — gdy zostaną za duże odstępy między puszkami, przy montażu białym będzie widać, że zostały krzywo osadzone w stosunku do ścian, sama instalacja gniazdka, łącznika itp. może być również utrudniona, np. zamontowanie ramki wielokrotnej może graniczyć z cudem.


II. Montaż puszki podtynkowej w ścianie z płyty kartonowo-gipsowej (pustej)


1. Przygotowanie otworu.

Instalacja elektryczna w ścianach karton-gips jest znacznie łatwiejsza niż w ścianie betonowej. Do realizacji tego zadania powinien wystarczyć nóż monterski (zwany również nożem do tapet), można też zastosować wkrętarkę z otwornicą o odpowiednim rozmiarze z oraz śrubokręt i wkręty.


Zaczynamy od wyznaczenia miejsca potażu puszki, robimy to w ten sam sposób co w przypadku ściany pełnej. Po czym wycinamy nożem monterskim albo otwornicą odpowiedni otwór. Wnęka nie może być za duża, bo puszka na wpadnie w ścianę. Utworzony otwór jest praktycznie gotowy do montażu puszki.


UWAGA! Zwróć uwagę na to, czy przewody przechodzące przez profile są odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.



2. Jak wygląda osadzenie puszki w ścianie kartonowo-gipsowej?

Po wykonaniu otworu tak naprawdę do montażu potrzebujemy tylko wkrętaka krzyżakowego. Puszkę wsadzamy do przygotowanej wnęki, pamiętaj o tym, aby puszka wchodziła z oporem i zablokowała się z wierzchniej strony „kołnierzykiem”.

Jeżeli w czasie montowania puszki, wyczuwalny jest opór płyty, a „kołnierzyk” się o nią zahaczył, znaczy to, że wykonaliśmy poprawnie otwór. Zostało jeszcze wkręcenie śrubokrętem śrubek, które są w zestawie z puszką. Są to specjalne śruby ze skrzydełkami/łapkami — odpowiednio dokręcone będą przytrzymywać puszkę w jednym miejscu. Śruby dokręcamy, aż poczujemy opór. Im mocniej zaciśnięta puszka, tym lepiej, ale nie przesadzajmy z używaniem siły, by nie uszkodzić ściany.



3. Jakie błędy są popełniane przy montażu puszek przy ścianach g-k?

Najczęstsze błędy:

  • Źle dobrana średnica wnęki:

    • za mała trzeba powiększać dziurę,

    • za duża średnica nie zamontujemy poprawnie puszki, która po prostu będzie się wysuwała z otworu lub wpadnie w ścianę.

  • Za mocne przykręcenie puszki do płyty może spowodować uszkodzenie płyty w rezultacie wysunięcie się puszki.

  • Niedokręcenie puszki do płyty katon-gips może spowodować, że będzie się ruszała, po pewnym użytkowaniu łapki mogą się rozluzować i puszka może się wysunąć.


Podsumowanie

Jak pewnie zauważyliście w tym artykule: montaż puszek elektrycznych nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga jedynie doboru odpowiednich narzędzi oraz odrobiny precyzji (szybko zweryfikowanej w późniejszym etapie prac — biały montaż) oraz cierpliwości. Pierwsze montaże puszek być mogą ciągnąć za sobą trochę problemów, ale z czasem i nabranym doświadczeniem każda kolejna instalacja będzie przychodziła coraz łatwiej. Jeśli weźmiecie pod uwagę nasze wskazówki, które wynikają z doświadczenia pracowników Craft21 w tej kwestii, będziecie zadowoleni.


Jeżeli temat montażu puszek podtynkowych to dla Ciebie nic nowego (Przysłowiowa „Bułka z masłem”), to podziel się swoją opinią, uwagami czy technikami montażu w komentarzu.

Comentarios


bottom of page