Zwarcie elektryczne
Awaria instalacji elektrycznej jest jednym z wielu problemów, jakie mogą przydarzyć się w naszym mieszkaniu, czy biurze. Zwarcie instalacji jest niebezpieczne zarówno dla urządzeń podłączonych do instalacji, jak i ludzi. W przypadku ludzi mogą powodować do obrażeń lub śmierci w wyniku porażenia prądem, lub pożaru. W przypadku urządzeń mogą doprowadzić do zwarć, uszkodzenia sprzętu czy nawet spalenia się.
Jakie mogą być przyczyny zwarć elektrycznych:
przegryzienie (np. przez gryzonie), przerwanie przewodu elektrycznego,
zamoczenie, zalanie wodą bądź innym płynem przewód elektryczny (np. wtyczek, czy kontaktów) najczęściej takie sytuacje zdarzają się w kuchniach czy łazienkach,
zbyt luźne połączenia w skrzynce elektrycznej,
stare lub uszkodzone gniazdka, przełączniki, światła, urządzenia lub inne urządzenia elektryczne,
gwoździe lub śruby przebijające przewody,
zniszczenie powłoki kabla elektrycznego lub przecięcie go,
nagromadzenie lub skoki napięcia elektrycznego — szczególnie niebezpieczne dla urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej.
Rodzaje zwarć i ich oznaki zwarcia
Poprzednie zwarcia — w niektórych przypadkach można zauważyć oznakę wcześniejszego zwarcia np. zwęglony drut, osmalony przełącznik światła lub gniazdko. Jeśli zwarcie nastąpiło niedawno, możesz też wyczuć nieprzyjemne zapachy: spalonego plastiku lub gumy, lub metaliczny. Wtedy uważaj, zwróć szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo i ludzi znajdujących się w twoim otoczeniu.
Trwające zwarcia — gdy dochodzi do zwarcia, wyłącznik obwodu (tzw. korki) zwykle się wyłącza. Wtedy najczęściej widać iskry i jasne światło. Spięciu elektrycznemu może towarzyszyć dźwięk zappingu lub wybuchu. Jeśli dojdzie do spięcia i odskoczeniu "esa", wybiciu korka, urządzenia zasilane prądem elektrycznym przestają działać. Zanim podejdziesz do miejsca, gdzie zaważyłeś zwarcie, upewnij się najpierw, że prąd jest odłączony i dopiero wtedy możesz dotknąć urządzeń elektrycznych lub osób porażonych prądem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz doznać porażenia prądem, a często także poparzenia.
Jak można naprawić zwarcie?
Skoro już wiesz, czym jest zwarcie i jak może wyglądać. Mamy kilka prąd jak naprawiać zwarcie. Przede wszystkim pamiętaj, że elektryczne panele serwisowe, lub skrzynki z wyłącznikami, mogą być niebezpieczne. Dlatego pozostaw na miejscu pokrywę przednią, ponieważ zakrywa ona metalowe końcówki kabli, które mimo wyłączenia głównego wyłącznika nadal są pod napięciem.
Izolacja obwodu — zidentyfikuj obwód. Sprawdź, czy zwarcie dotyczy tylko jednego obwodu, czy inne nie również nie uległy uszkodzeniu.
Zabezpiecz obwód — trzeba wyłączyć i usunąć wyłącznik obwodu. Jak to zrobić? W nowej instalacji wystarczy wyjąć wyłącznik, odginając go do tyłu w kierunku panelu elektrycznego. Wyłącznik powinien się wysunąć.
Zrób listę urządzeń — sprawdź i znajdź wszystkie urządzenia na obwodzie. Czyli gniazda, przełączniki, urządzenia, oświetlenie, klimatyzatory i inne – w tym nawet skrzynki przyłączeniowe.
Sprawdź urządzenia — obejrzyj z zewnątrz każde urządzenie, które znajdywało się w obwodzie. Znajdź przepalone bezpieczniki na tych urządzeniach. Poszukaj oznak zwarcia, mogą to być: ostry zapach, ślady spalenia, lub stopiony plastik.
Zajrzyj do wnętrza urządzeń — gdzie taka możliwość, sprawdź przewody elektryczne w urządzeniach. Otwórz skrzynki elektryczne i sprawdź połączenia. Przyjrzyj się skrzynkom przyłączeniowym, które nie są podłączone do urządzeń. Zdejmij oprawy oświetleniowe i zajrzyj do ich wnętrza oraz do skrzynek elektrycznych.
Sprawdź kable w ścianach — gdzie masz możliwość, sprawdź przewody pomiędzy urządzeniami. W większości przypadków przewody są zamknięte w ścianach, więc sprawdzenie tego może to być trudne.
Dla wielu osób zwarcia mogą być trudne do znalezienia i naprawienia. Dlatego w takich przypadkach zwróć się do licencjonowanego, wykwalifikowanego elektryka, który zrobi to za ciebie.
Comments