Szukasz dobrze płatnej i ciekawej pracy? Chcesz zostać elektrykiem? W obecnych czasach to jeden z zawodów, który ma przyszłość. Najlepsi w tej branży zarabiają naprawdę duże pieniądze.
Jakie jest zapotrzebowanie na elektryków?
Obecnie, chociażby w naszym kraju prąd uznawany jest za dobro podstawowe. Elektryczność otacza nas każdej strony od smartfonów na smartdmach kończąc. Ludzkość dąży do automatyzacji prac — chociażby pranie czy odkurzanie. Trudno wyobrazić sobie współczesny i przyszły świat prądu, a co dopiero bez elektryków.
Elektryk więc w pełni zasługuje na miano zawodu przyszłości. Zapotrzebowanie na jego usługi zawsze będzie wysokie.
Cechy dobrego elektryka?
Elektryk powinien wyróżniać się takimi cechami jak: cierpliwość, dokładność, skrupulatność, oraz umiejętności analitycznego myślenia. Do swojej pracy musi przykładać niebywałą uwagę, gdyż jego błąd może dosłownie kosztować życie. Od elektryków wymaga się dobrego stanu zdrowia, szczególnie przy pracy na wysokości.
W praktyce elektryk musi być trochę „złotą rączką”, przydają się zdolności techniczne. Powinien potrafić posługiwać się narzędziami, zarówno tymi prostymi — jak śrubokręt, czy obcęgi — ale i elektronarzędziami. Musi mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat instalacji elektrycznych np. znajomość kolorystyki kabli.
Czym zajmuje się elektryk na co dzień?
Kto korzysta z usług elektryków? Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Najczęstsze zadania elektryka to:
bieżąca konserwacja urządzeń i instalacji,
projektowanie i montaż nowych instalacji elektrycznych,
naprawy — linii energetycznych, urządzeń,
biały montaż itp.,
elektryka samochodowa,
naprawianie sprzętów domowych (lodówka, pralka, zmywarka, piece itd.)
dokonywanie okresowych przeglądy urządzeń,
oceny stanu technicznego,
tworzeniem dokumentacji technicznej,
nadzór nad produkcją.
Zakres prac elektrycznych jest szeroki. W dużej mierze zależy od wykształcenia, umiejętności i miejsca pracy elektryka.
Czy potrzebne jest wykształceniem, żeby zostać elektrykiem czy wystarczy jak samemu się nauczyć?
Mimo że szkoła np. zawodowa kompleksowo przyucza do zawodu. Często elektrykami zostają samoucy, którzy np. pod okiem ojca czy zaprzyjaźnionego fachowca uczą się zawodu.
Aby zostać elektrykiem w Polsce — oprócz nabytych umiejętności, potrzebne są odpowiednie uprawnienia (SEP) potwierdzenie poprzez zdanie egzaminu w stosownym ośrodku egzaminacyjnym. Aby przystąpić do takowego egzaminu, trzeba mieć ukończoną szkołę podstawową.
Jakie wykształcenie powinien mieć elektryk?
Wystarczy uprawnienia zawodowe (SEP), wykształcenie branżowe (zawodowe) lub średnie techniczne. Wykształcenie wyższe nie jest wymagane, ale czasami przydatne. Dlaczego? To właśnie osoby mogące się pochwalić dyplomem inżyniera często zajmują kierownicze stanowiska w szeroko pojętej branży elektrycznej. To najczęściej do nich należy tworzenie projektów urządzeń czy instalacji.
Warto jednak pamiętać, że wiedza zdobyta podczas nauki może być już nieaktualna, ponieważ branża ta szybko się zmienia, co chwila wchodzą nowe urządzenia itp., dlatego też elektrycy powinni stale podnosić swoje kwalifikacje. Warto też pomyśleć o konkretnej specjalizacji i dokształcać się w jej kierunku. Wtedy stajesz się ekspertem w tej dziedzinie.
Co to są uprawnienia SEP i czy warto je mieć?
Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) to instytucja przeprowadzająca szkolenia przyszłych elektryków (również tych osób, które nie ukończyły kierunkowych szkół) oraz egzaminy, po których przyznawane są określone uprawnienia. Ich zakres zależny jest od stopnia zaawansowania kursu.
Podział uprawnień SEP:
G1 – elektryczne, najbardziej popularne. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje certyfikat uprawniający do pracy przy instalacjach oraz urządzeniach z maksymalnym napięciem 1 kV. Zakłada się, że uprawnienia SEP G1 powinien mieć każdy czynny elektryk.
G2 – energetyczne – dotyczą sieci i urządzeń cieplnych oraz chłodniczych (np. wentylatory, klimatyzatory, piece przemysłowe, kotły parowe).
G3 – gazowe – dotyczą urządzeń i instalacji gazowych.
Uprawnienia SEP przyznawane są na okres 5 lat. Po tym czasie trzeba ponownie odbyć kurs i zdać egzamin. Do egzaminów mogą przystępować wyłącznie osoby pełnoletnie.
Pracodawcy w ofercie pracy często nie pytają o rodzaj wykształcenia czy znajomość języków obcych rzadko pytają się o umiejętność czytania dokumentacji elektrycznej, ale zawsze zapytają o uprawnienia SEP.
Dlaczego? Jak już wcześniej pisaliśmy, posiadanie tych uprawnień jest dowodem na posiadanie odpowiedniej wiedzy i przydatność do zawodu. Elektryk, bez uprawnień, jest traktowany jak teoretyk.
Firma Craft21 pomaga i organizuje kusy dla swoich pracowników. Zatem jeżeli nie masz jeszcze uprawnień SEP, ale masz wiedzę i umiejętności oraz chcesz u nas pracować, skontaktuj się z nami pod nr telefonu: 601-212-113 lub na mail rekrutacja@craft21.pl
Comments